پاور ویندوز

پاور ویندوز چیست ؟

پاور ویندوز ( automatic window closer ):

به سیستمی از تجهیزات الکترونیکی و یا الکترومکانیکی گویند که پس از قفل نمودن خودرو اقدام به بالا بردن و بستن خودکار شیشه ها(در صورت پایین بودن آن ها) می کند. در نهایت به منظور اطمینان از بالا بودن کلیه شیشه ها، پاور ویندوز بصورت اتومات شیشه ها را مجددا چک می نماید که در اصطلاح به آن Double Check گویند.

پاور ویندوز با توجه به جلوگیری از پایین بودن شیشه ها پس از ترک خودرو به موجب فراموشی باعث افزایش امنیت خودرو می گردد. همین امر این آپشن را تبدیل به یکی از امکانات ضروری خودرو در دنیای امروز کرده است.

شایان ذکر است امروزه اکثر خودروهای روز دنیا دارای این آپشن بصورت فابریک کارخانه می باشند.

در ادامه به توضیح انواع پاور ویندوز پرداخته شده است.

انواع پاور ویندوز:

  • یونیورسال(Universal):

همان گونه که از نام این نوع پیداست این مدل قابل نصب بر روی طیف وسیعی از خودروها به صورت غیر فابریک(نصب با قطع سیم های اصلی خودرو) است. نصب این مدل علاوه بر ابطال گارانتی ممکن است برای سیستم برق خودرو مشکلاتی نیز بوجود آورد.

این مدل خود در دو نوع وارداتی و ایرانی در بازار موجود است که کیفیت وارداتی آن به مراتب بهتر از نمونه داخلی آن است.

  • پاور ویندوز فابریک:

این مدل بر خلاف مدل یونیورسال متناسب با هر خودرو طراحی و تولید شده است که علاوه بر عدم ابطال گارانتی دارای نصب آسان بصورت سوکت فابریک و بدون قطع سیم از خودرو می باشد. در خرید این مدل باید به وارداتی یا ایرانی بودن کیت آن توجه شود. زیرا مدل ایرانی ارزان تر از وارداتی است.

بازرگانی آپشن باما تولید کننده انحصاری پاور ویندوز فابریک با قابلیت اتو آپ شدن کلیه کلیدهای شیشه بالابر می باشد که ضمن دارا بودن سیستم دبل چک، دارای آنتی ترپ ( توقف در هنگام برخورد با مانع ) نیز می باشد.

  • پاور ویندوز OBD:

این نوع تنها بر روی خودروهایی که سیستم آنها مالتی پلکس است قابل نصب می باشد. تمامی دستورات مورد نیاز جهت بالارفتن شیشه ها از طریق شبکه CAN بصورت غیر مستقیم به موتورهای شیشه بالابر منتقل می شود که همین امر موجب عدم امکان سنجش جریان در این نوع پاور ویندوز ها می شود. در نتیجه توانایی تشخیص بالا بودن یا وجود مانع در بین راه شیشه را ندارد و فقط به میزان زمان مشخصی(مثلا 8 ثانیه) دستور به بالا بردن شیشه ها می کند. این موضوع در بلندمدت موجب کاهش طول عمر موتورها و سایر اجزاء مربوط به شیشه بالابر می‌شود.

بعد
چرا کوییک شیفتر ( Quick Shifter ) ؟

نظرتان را بنویسید